Fülzúgás – megelőzés és kezelés
Ha netán hirtelen sípolást, zúgást vagy búgást érezne a fülében, a legfontosabb, hogy megőrizze a nyugalmát. Hiszen a fülzúgás, bár kellemetlen lehet, nem egy veszélyes betegség tünete. A jó hír az, hogy a hirtelen fellépő fülzúgás sok esetben rövid időn belül teljesen megszűnik magától. De mit tegyünk, ha a fülben hallható sípolás és zúgás egyszerűen nem hagy alább? A legfontosabb teendő az, hogy ki kell deríteni, pontosan mi is áll a fülzaj hátterében. Ugyanis az adott helyzettől függ, hogy milyen lehetőségek kínálkoznak a terápiára.
Áttekintés:
Zajt hallok a fülemben – ilyenkor mi a teendő?
Időről időre elfordulhat, hogy szokatlan zajt, például sípolást vagy zúgást érzékelünk a fülünkben. Fontos: amennyiben a fülzaj 24 óra elmúltával sem szűnik meg, keresse fel fül-orr-gégész szakorvosát – minél hamarabb, annál jobb. Hiszen csak időben lehet megtalálni és megkezdeni a megfelelő kezelési módot.
A gyógyulási esélyek ilyenkor a legkedvezőbbek. Az alábbiakban összegyűjtöttük Önnek a legfontosabb tudnivalókat a fülzajok kezeléséről.
A krónikus fülzúgásban szenvedők esetében (tehát ha a panaszok több mint tizenkét hónapja fennállnak) másképp fest a helyzet. Ilyenkor általában nincs mód a maradéktalan gyógyulásra. Ugyanakkor néhány terápiás lehetőség segíthet.
Ha inkább a fülzúgás okairól szóló általános tudnivalókkal szeretne megismerkedni, itt találja meg őket.

Mi történik az orvosnál?
A fülzajok diagnosztizálása és kezelése szempontjából döntő jelentőséggel bír a fül-orr-gégész szakorvos vagy az audiológus és az érintett közötti első, részletes elbeszélgetés (az ún. anamnézis felvétele). Ennek során a szakember kérdéseket tesz fel a korábbi megbetegedésekkel, a lehetséges kiváltó okokkal, illetve magukkal a zavaró zajokkal kapcsolatban. Majd az orvos megpróbálja felméri, hogy milyen mértékű a fülzúgás által okozott pszichikai teher. Páciensként a következő kérdésekre számíthat:
Voltak-e korábbi megbetegedései?
Szed-e valamilyen gyógyszert?
Mikor jelentkezett először a fülzaj? Visszavezethető-e valamilyen okokra?
Hirtelen jelentkezett a fülzúgás, vagy fokozatosan alakult ki?
Milyennek hallja a fülzúgást?
Volt-e valamiféle konkrét kiváltó oka, például akusztikus trauma, tartós zaj vagy rendkívüli stresszhelyzet?
Ezt követően a hallás különféle vizsgálataira kerül sor, többek között hallás- és egyensúlyvizsgálatra. Így a fül-orr-gégész megállapíthatja, hogy a fülzúgással együtt hallásveszteség is fellépett-e, illetve fennáll-e valamilyen hallórendszeri megbetegedés is.
Végül pedig a tényleges fülzúgáselemzés következik, melynek során megállapítják a fülzaj hangerejét és hangmagasságát. Ily módon megállapítható, hogy a fülzaj melyik frekvenciákkal esik egybe, és ebből kifolyólag hogyan kezelhető.
Milyen formái vannak a fülzúgás kezelésének?
Tippek a fülzúgás kezeléséhez
Kerülje a stresszt, és találja meg a feszültséglevezetés olyan módját, amely illik a személyiségéhez (autogén tréning, jóga, tai chi stb.).
Hagyjon fel a dohányzással. A nikotin kedvez a fülzúgás kialakulásának.
Figyeljen oda a táplálkozásra, és csak mértékkel fogyasszon alkoholt.
Éljen aktív életet, sportoljon. A testi aktivitás segít a stresszoldásban, és eltereli a figyelmet a fülzajokról.
Aludjon eleget. Aki eleget alszik, kevésbé intenzíven érzékeli a krónikus fülzúgást.
Töltse az idejét olyan tevékenységekkel, amelyekben örömét leli! Ez eltereli a figyelmét a fülzajokról.
Mindig viseljen hallásvédőt, ha zajnak vagy hangos zenének teszi ki magát.
Hogyan előzhető meg a fülzúgás?
Tippek a krónikus és akut fülzúgás megelőzéséhez:
Kerülje a kiváltó okokat, és óvja a fülét: Kerülje a túlzott mértékű zajt. Ha bizonyos zajforrásoktól semmiképpen sem tud megszabadulni a munkahelyén vagy a szabadidejében, óvja a fülét. Használjon füldugót vagy speciális fejhallgatót.
Kerülje a túlzott stresszt: A stressz kedvez a kellemetlen fülzajok kialakulásának. Inkább vegyen vissza egy kicsit a tempóból, minthogy egy napon teljesen kidőljön.
Ne hezitáljon! Már az első jelre, illetve az akut stádiumban forduljon orvoshoz. Minél hamarabb kér tanácsot egy fül-orr-gégésztől vagy egy audiológustól az első fülzajok megjelenését követően, és minél hamarabb részesül a megfelelő kezelésben, annál jobbak lesznek a gyógyulási esélyei.